top of page

Návod, jak vybrat kotel na tuhá paliva

Vše, co potřebujete vědět před výběrem nového zplyňovacího kotle na tuhá paliva. V článku se dozvíte, jak vybrat kotel podle kW a proč se vám nejvíc vyplatí model s regulovatelným výkonem. Zjistíte, jaký vliv má typ paliva, a seznámíte se s požadavky na instalaci moderních zplyňovacích kotlů – vyhnete se tak zbytečným a těžce napravitelným chybám.


Obsah


 


Jak vybrat kotel podle kW

Jedním z prvních parametrů, který lidé při výběru kotle na tuhá paliva řeší, je výkon. Ten závisí na velikosti domu, míře zateplení, na lokalitě (horské oblasti vs. nížiny) i na typu topné soustavy. Je běžné, že se požadavky na výkon kotle mění (např. zlepšíte zateplení domu), proto se v dnešní době nejvíc vyplatí modely s regulovatelným výkonem.


Orientační výpočet výkonu

Obecným pravidlem je 1 kW výkonu na každých 10 m² vytápěné plochy pro standardně izolovaný dům. Toto číslo se liší v závislosti na specifických podmínkách.


Zplyňovací kotle na dřevo a uhlí s regulovatelným výkonem se přizpůsobí aktuálním potřebám domu

Požadavky na výkon kotlů se mění. Zateplení domu (nová okna, dveře, zateplení fasády, půdy, sklepa, …) a snížení tepelných ztrát v kombinaci s mírnějšími zimami mění nároky na výkon kotle. Nevýhodou starých kotlů na tuhá paliva je, že neumí jet na nižší výkon. Jedinou cestou je zavření kotle. To v praxi znamená, že protopíte víc, než je nutné, a zvyšujete emisní zátěž pro své okolí.


Regulace výkonu v rozsahu 50 až 100 % je jedna z největších výhod zplyňovacích kotlů na tuhá paliva Viaflames. Pokud potřebujete topit méně, jednoduše si snížíte jmenovitý výkon, ale i tak budete topit maximálně ekonomicky a s nízkými emisemi.


Tip Viaflames na ekologický kotel na tuhá paliva

Jestli sháníte ekologický kotel na uhlí nebo dřevo, sáhněte po modelu Viaflames W22 UNI, u kterého lze regulovat výkon u všech certifikovaných paliv: dřevo, hnědé a černé uhlí a brikety.


VIAFLAMES X26 D
VIAFLAMES X26 D

Možnost regulace výkonu u kotlů Viaflames snižuje také instalační náklady. Regulovatelný výkon vám umožní zachování stávající topné soustavy, bojleru na teplou vodu i akumulační nádrže. Dělení podle typu topné soustavy.


  • Samotížné soustavy mají zpravidla větší objem vody a jsou schopné pojmout poloviční výkon kotle bez většího přesahu teplot nehledě na to, zda je v topné soustavě bojler na teplou užitkovou vodu.

  • Topné soustavy s oběhovými čerpadly, přestavěné topné soustavy na původní plynové kotle a podlahová topení mají menší objem topné vody a vyžadují nízký výkon kotle, případně akumulační nádrž – nejsou schopné odvést vyrobenou energii, aniž by nedošlo k přetopení kotle.


Čím budete topit: každé palivo má jinou výhřevnost

Výkon kotle ovlivňuje také palivo, kterým budete převážně topit, liší se totiž svou výhřevností. To v praxi znamená, že s plně naloženým kotlem dřevem nebo uhlím získáte odlišný výkon, kulminaci i dobu hoření.


  • Palivové dřevo se dá spalovat ve všech formách. Můžete dokonce míchat piliny s kusovým dřevem. K topení se však nehodí dřevo kontaminované a označené jako nebezpečný odpad! 

  • Uhlí je nejvhodnější o velikosti 25 až 40 mm. Pro kotle Viaflames nedoporučujeme kostky a upozorňujeme, že v nich nelze spalovat koks.

  • Brikety (dřevěné nebo uhelné) představují další možnost, nabízí vyšší výhřevnost než klasické palivové dřevo.


Dostupnost a ceny paliva se v průběhu času mění. Sázkou na jistotu je v tomto ohledu univerzální zplyňovací kotel na pevná paliva, ve kterém můžete topit  palivovým dřívím, černým i hnědým uhlím nebo briketami. Nemusíte se tedy rozhodovat, jestli je pro vás ideální zplyňovací kotel na dřevo nebo na uhlí.


Nejširší možnosti vám nabízí Viaflames W22 UNI s regulovatelným výkonem v rozsahu výkonu 50 až 100 %.


Co je potřeba zařídit před připojením zplyňovacího kotle

Výměna starého kotle za nový zplyňovací kotel na dřevo, uhlí a brikety si žádá zvýšení teploty zpětné vody do kotle, revizi komína a v některých případech i úpravy kotelny (napojení na komín a otopnou soustavu). Abyste získali přesnější představu, objednejte si výjezd instalačního technika, který odhadne náročnost i náklady na instalaci.


Revize komína před změnou zdroje vytápění

Jak funguje zplyňovací kotel na dřevo, uhlí a brikety? Palivo se mění na plyn a ten hoří ve vysokoteplotní spalovací komoře. Konstrukce kotlů zajišťuje nízkou teplotu spalin i vysokou účinnost a zároveň nízkou teplotu spalin.


To v praxi znamená, že rostou požadavky na odolnost a těsnost komínu. Při výměně zdroje vytápění si musíte nechat komín zkontrolovat kominickou firmou, která prověří jeho technický stav a těsnost a vystaví revizní zprávu.


Zvýšení teploty zpětně proudící vody do kotle

Pokud přecházíte ze starého kotle na nový zplyňovací, zvyšte teplotu vracející se vody do kotle. Zpomalíte tak zanášení kotle a zvýšíte jeho efektivitu.


Proč je to potřeba? Dříve bylo běžné, že kotle byly připojeny přímo k topné soustavě a horká voda proudila do potrubí a topných těles a zpátky ke kotli se vracela studená. To moderním zplyňovacím kotlům na tuhá paliva, které mají mnohem vyšší teploty ve spalovacím prostoru, škodí. Studená voda způsobuje kondenzaci vodních par na teplosměnných plochách kotle a na orosenou plochu se usazuje popílek = kotel se rychleji zanáší, snižuje se jeho zápalnost a výhřevnost.


  • V topných systémech s oběhovým čerpadlem zvyšte teplotu vody, která se vrací do kotle, na 55 °C.

  • V systémech samotížných, kde je obtížné udržet teplotu zpětné vody, propojte výstupní a vstupní výstupy z kotle tzv. bypassem – zkráceným propojením s regulačním ventilem.


Čtěte návod k použití

Před uvedením kotle do provozu se seznamte s návodem na obsluhu a údržbu kotle. Vyhnete se tak zbytečnému poškození kotle, které by mohlo vzniknout špatným používáním – na to se záruka bohužel nevztahuje.


Jaké kotle po roce 2024? 1. a 2. emisní třída se musí vyměnit

Od září 2024 je nařízena (dle technické normy ČSN EN 303-5) výměna kotlů na tuhá paliva s příkonem nad 10 kW v 1. a 2. emisní třídě a také těch, které nespadají do žádné emisní třídy – byly vyrobeny podomácku nebo ještě před zavedením emisních tříd. Za špičku jsou v současnosti považovány kotle na tuhá paliva 5. emisní třídy splňující nejpřísnější podmínky evropské směrnice Ekodesign. Pokud v tom nemáte jasno, podívejte se na přehled kotlů podle emisních tříd.


Tip pro majitele dosluhujících kotlů Viadrus

Pokud měníte starší kotel Viadrus (např. Viadrus Emka, Viadrus U22 nebo Viadrus U26), který už se nesmí od září 2024 používat, vyjde vás nejvýhodněji přechod na zplyňovací kotel na tuhá paliva Viaflames z finančního i uživatelského hlediska. Podrobnější informace najdete v článku, který kotel je nejlepší místo Viadrus.


VIAFLAMES W22 UNI
VIAFLAMES W22 UNI

Nenašli jste odpověď nebo se potřebujete na něco doptat?

 Napište nám na e-mail info@viaflames.cz nebo rovnou zavolejte: +420 739 386 107.

Comments


bottom of page