top of page

Dosluhuje vám VIADRUS – kotel na tuhá paliva? Zjistěte, čím ho nahradit

V České republice je v provozu několik desítek tisíc kotlů značky Viadrus. Mnohé z nich spadají do 1. a 2. emisní třídy nebo jsou dokonce ještě starší a příští rok (2024) je čeká nařízené odstavení z provozu. Zjistěte, o které modely se jedná a čím je nahradit, aby to pro vás bylo co nejvýhodnější jak finančně, tak časově.Kotle Viaflames navazují na kotle Viadrus


Jaké kotle Viadrus končí 1. září 2024

Kotle na pevná paliva se dělí podle své ekologičnosti a účinnosti spalování do 5 emisních tříd (norma ČSN EN 303-5), přičemž kotle 5. emisní třídy splňují nejpřísnější podmínky evropské směrnice Ekodesign. Postupně dochází k vyřazování starých neekologických a málo účinných modelů z provozu.


Od 1. září roku 2024 musí být odstaveny všechny kotle 1. a 2. emisní třídy a také starší a podomácku vyrobené modely, které nespadají do žádné emisní třídy. Zpozorněte, pokud máte doma:

 • Viadrus Emka a Viadrus U22 – kotle vyrobené ještě před vznikem emisních tříd,

 • Viadrus U26  – kotle 1. emisní třídy, 


Zákonodárci ale už teď naznačují, že brzy dojde i na kotle 3. emisní třídy, což se v případě neautomatických kotlů na tuhá paliva značky Viadrus týká modelů U26 (s úpravou pro spalování koksu ve 3 emisní třídě), U24 a U28. I v těchto případech se už teď vyplatí uvažovat nad pořízením nového modelu.Jaký kotel místo Viadrusu

Firma Viadrus (Bohumín) ukončila svou činnosti roku 2021, ale na výrobu kotlů na pevná paliva s podobnými kvalitami navázala firma Viaflames


Kotle Viadrus si vydobyly oblibu mezi uživateli zejména díky: 

 • extrémně dlouhé životnosti, 

 • univerzálnosti – možnosti topit jakýmkoliv pevným palivem,  

 • jednoduché obsluze, 

 • absenci elektrické řídicí jednotky s odtahovým ventilátorem,

 • osvědčenému čelnímu konceptu, který umožňuje pohodlné přikládání, snadnou údržbu a čištění teplosměnných ploch. 


Na tom stojí i kotle na tuhá paliva Viaflames.

Proč se vyplatí navázat kotlem Viaflames

Pokud jste  spokojeni se svým univerzálním kotlem na pevná paliva Viadrus a z nucené výměny nejste moc nadšení, podívejte se na kotle Viaflames. Umí všechno, co váš starý kotel, ale spalují účinněji a navíc nabízí několik užitečných vychytávek.


 • Dlouhá životnost. Kotle Viaflames se nevyrábí z ekologicky neudržitelné litiny, ale z unikátních 8milimetrových ocelových plechů, které vydrží desetiletí. Pro srovnání konkurence používá nejčastěji 5milimetrový plech, což v praxi znamená kratší životnost.

 • Oboustranná čelní dvířka. Nehodí se vám továrně nastavené otevírání přikládacích a popelníkových dvířek? Tak si je jednoduše přehodíte na druhou stranu, podobně jako u ledničky.

 • Palivová univerzálnost. V kotlích Viaflames můžete topit dřevem, dřevními i uhelnými briketami, hnědým i černým uhlím a v budoucnu bude dostupná i přestavbová sada na peletky. Topíte zkrátka palivem, které je pro vás dostupné nebo vychází nejlevněji.

 • Bez elektřiny. Kotle Viaflames stejně jako kotle Viadrus nepotřebují ke svému provozu elektřinu a díky přirozenému odtahu spalin je lze provozovat i při výpadku elektrického proudu. Obejdou se bez řídící jednotky a odtahového ventilátoru a v systémech s přirozeným oběhem topného média i bez oběhového čerpadla.

 • Možnost úpravy výkonu. Pokud potřebujete topit méně, než je plný výkon kotle, snížíte si výkon. U kotlů Viaflames W22 UNI ho lze regulovat u všech certifikovaných paliv. To v praxi znamená, že i když topíte na 40 až 50 % jmenovitého výkonu, pořád dosahujete ekologického i ekonomického standardu 5. emisní třídy. 


Když už znáte obsluhu a čištění kotle na pevná paliva Viadrus, nečeká vás u kotlů Viaflames žádné nemilé překvapení, je to velice podobné.


S kotlem Viaflames ušetříte za instalaci 


Kotle Viaflames je možné použít při výměnách všech dosluhujících kotlů Viadrus a to jak v samotížných otopných soustavách s přirozeným oběhem vody, tak i v teplovodních soustavách s nuceným oběhem vody.


Disponují závitovými přírubami pro snadnou montáž a shodnými připojovacími rozměry s kotly Viadrus U26, U22 Economy, U38 a U68. Při montáži není nutná nákladná kompletní přestavba kotelny a původní teplovodní otopnou soustavu lze z velké části zachovat.

 

Objednejte si výjezd instalačního technika

Prvním krokem k novému kotli je objednání výjezdu instalačního technika, který zhodnotí, v jakém technickém stavu je teplovodní otopná soustava a napojení na komín. Na základě toho odhadne náročnost i náklady na instalaci. 


Pokud potřebujete poradit s výběrem kotle na tuhá paliva, obraťte se na nás.


Nový kotel je efektivnější

Legislativa nenařizuje výměnu kotlů jen tak pro nic za nic. Technologie šly rychle dopředu, spalování v kotlích je efektivnější a šetrnější k životnímu prostředí. Kotle 5. emisní třídy splňující normy pro Ekodesign, spalují palivo s účinností až 90,9 %, kdežto modely z 1. a 2. emisní třídy a starší okolo 70 %. Při spálení stejného množství paliva tak lze získat mnohem víc tepla. 

1 857 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page