top of page

Nejčastější dotazy ke kotlům Viaflames

Zajímá vás, zda je nezbytné instalovat ke kotli Viaflames akumulační nádrž, jaké jsou rozdíly mezi kotlem W22 UNI a W22 ECO, kde seženete servisního technika v okolí bydliště nebo jaký model je vhodný místo dosluhujících kotlů Viadrus? Odpovědi na tyto a další otázky najdete níže.

Problematika akumulačních nádrží

1. Pracuje kotel na tuhá paliva Viaflames W22 UNI na optimální výkon i bez akumulační nádoby? Máme malý dům, ve kterém topíme při větších mrazech dřevem a uhlím.

Ano. Regulovatelný výkon vám umožní zachování stávající topné soustavy. U zplyňovacího kotle Viaflames W22 UNI můžete regulovat jmenovitý výkon v rozsahu 50 až 100 % u dřeva i uhlí. Pokud potřebujete topit méně, snížíte výkon kotle, ale i tak budete topit maximálně ekonomicky a s nízkými emisemi. V případě, že se jedná o velmi malou topnou soustavu, doporučujeme instalaci zásobníku TUV. Od září 2024 máme v nabídce nové řady zplyňovacích kotlů na dřevo X26 D a E22 ECO, které jsou certifikovány v rozsahu tepelného výkonu 30 až 100 %.

2. Je nutné ke zplyňovacímu kotli W22 ECO 24 připojovat od 1. 9. 2024 akumulační nádrž, aby byl jeho provoz v souladu s platnou legislativou?

Datum 1. 9. 2024 nesouvisí s povinností instalace akumulační nádrže. Kotle W22 ECO jsou, stejně jako modely W22 UNI, certifikovány na snížený výkon při topení dřevem a mohou být s tímto palivem provozovány v rozsahu výkonu 50 až 100 % jmenovitého výkonu. V případě topení uhlím v kotlích W22ECO, je nutné přebytečné teplo odvést do zásobníku TUV nebo akumulační nádoby. Do objemu akumulace lze započítat i naddimenzovaný objem vody v otopném systému (např. samotížný systém vytápění).

3. Je potřeba u kotlů Viaflames na ruční přikládání instalovat akumulační nádobu na přebytečné teplo, nebo je lze provozovat bez ní?

Tato problematika je objasněna výše v odpovědích na dotazy číslo 1 a 2. Pro doplnění: do objemu akumulace se započítává objem topné soustavy, kombinovaného zásobníku TUV a případně akumulační, nebo vyrovnávací nádrž či elektrokotel – vše musí být připojeno na topnou soustavu.

Samotížné neboli gravitační topné soustavy mají svá specifika a pracují na základě rozdílných teplot vody, a to tak, že teplá voda stoupá vzhůru a studená proudí dolů, čímž dochází k pohybu topného média. Aby tento fyzikální jev fungoval, je potřebný určitý průměr rozvodů topení a výškový rozdíl.

Tyto podmínky však v mnoha případech nelze splnit tak, aby byla zajištěna cirkulace v samotížné soustavě s akumulačním zásobníkem – ten by musel být výš než samotný kotel. V samotížných soustavách je však vzhledem k větším světlostem rozvodů více vody v topení. Ve většině případů tak splňují požadavek výpočtu pro povinný objem akumulace (množství vody v systému) na certifikovaný snížený výkon, který nabízí zplyňovací kotle na tuhá paliva Viaflames.

Instalace a revize zplyňovacích kotlů

1. Kdo mi nainstaluje nový kotel?

2. Kde si objednám kotel Viaflames?

Všechny modely kotlů Viaflames lze objednat po předchozí dohodě u našich partnerů, kteří vám pomohou s výběrem i následnou instalací po celé ČR.

3. Mohu si nainstalovat zplyňovací kotel Viaflames svépomocí, nebo zapojení kotle musí dělat topenář?

Ano, můžete se na to vrhnout sami, ale za případné chyby při instalaci neneseme odpovědnost. A navíc u svépomocné instalace nedojde k potvrzení záručního listu, což je podmínkou záruky na instalaci a samotný kotel. Doporučenou variantou je odborná instalace. Specialista, který to dělá denně, ví, jak si poradit s případnými komplikacemi. Pouhá výměna kotle za kotel totiž nemusí vždy splňovat podmínky, které požaduje výrobce kotle.

4. Je možné napojit kotel Viaflames místo starého kotle na tuhá paliva Viadrus U26, aniž bych dělal razantní úpravy v kotelně?

Kotle Viaflames mají stejné připojovací rozměry jako kotle Viadrus U26, U38, U68 a U22 Economy, napojení proto nevyžaduje žádné velké zásahy. Přesto je nutné dodržet podmínky instalace, které vyžaduje výrobce kotle. Zejména je nutné dodržet zvýšení teploty zpětné vody do kotle, a to s ohledem o jakou topnou soustavu se jedná. V samotížných topných soustavách je možné zvýšit teplotu zpětné vody do kotle tzv. bypassem, což krátké propojení výstupní a vstupní vody s vyvažovacím ventilem. Toto propojení nenaruší oběh vody v topném systému, není nutné dodržet doporučenou teplotu zpětné vody. Topné soustavy s oběhovým čerpadlem se zapojují s termostatickými směšovacími ventily. Zvýšení teploty zpětné vody vede k rychlejšímu dosažení nastavené teploty, kotlové těleso se nerosí zbytkovou vlhkostí z paliva, vysoce účinné spalování probíhá krátce po zatopení v kotli. 

5. Má kotel Hercules Viadrus U26 stejné příruby jako zplyňovací kotle Viaflames?

Ano, u kotlů na tuhá paliva Viaflames jsou použity shodné příruby a připojovací rozměry jako u kotlů Hercules U26.

6. Kde najdu revizního technika ke kotlům Viaflames v okolí svého bydliště?

Je rozdíl mezi technikem, který provádí instalace, opravy a údržbu kotlů a mezi technikem, který má oprávnění k provádění pravidelných kontrol kotlů na pevná paliva (revize kotlů). Seznam našich partnerů, kteří mají oprávnění k instalaci, servisu a údržby našich kotlů naleznete na zde.

 

Techniky oprávněné k provádění pravidelných kontrol technického stavu kotlů (OZO) naleznete zde.

Jaký kotel místo Viadrusu

Podrobnější informace o výměně kotlů Viadrus najdete v článku: Dosluhuje vám Viadrus – kotel na tuhá paliva? Zjistěte, čím ho nahradit.

1. Mám starý kotel Viadrus U26, topím dřevem a sháním nový z 5. emisní třídy, jaký kotel byste mi doporučili?

Pokud chcete kotel v 5. emisní třídě bez dotací, doporučujeme cenově nejdostupnější zplyňovací kotle na tuhá paliva Viaflames W22 ECO a W22 UNI. Splňují nejpřísnější emisní normy, umožňují regulování výkonu a můžete v nich efektivně spalovat dřevo, uhlí, dřevěné a uhelné brikety. Na dotace doporučujeme kotel na dřevo a dřevěné brikety E22 ECO, který je možné instalovat i bez akumulační nádrže.

2. Potřebuju nahradit kotel Viadrus U26, který je předimenzovaný, a musím ho „škrtit“. Topím suchým dřevem a hnědým uhlím. Jak silný kotel Viaflames zvolit?

Dotaz přímo souvisí s certifikovanou regulací výkonu. Díky možnosti jeho regulace u zplyňovacích kotlů Viaflames se výběr kotle podle výkonu zjednodušil, protože větší výkon je možné snížit (regulovat), aniž by došlo k nežádoucímu ovlivnění emisí, účinnosti a údržby kotle. Současně je rezerva výkonu pro chladnější zimy. Nenechte se tedy moc ovlivnit posledními teplejšími zimami, případná mrazivější sezona by vás mohla nepříjemně překvapit a způsobit, že chybějící výkon kotle budete nahrazovat dalším zdrojem vytápění a ohřevu TUV. S výběrem kotle s razantně nižším výkonem proto buďte opatrní.


Rezerva se vždy vyplatí.

  • Pokud je stávající kotel předimenzovaný, zvolte o jeden výkonový stupeň nižší variantu. 

  • Jestliže byl výkon vyhovující, zůstaňte u výkonu stávajícího kotle.

3. Který kotel se hodí místo 5článkového Viadrusu?

5článkový Viadrus odpovídá výkonu cca 25 kW pro palivo koks a cca 22,5 kW, pro palivo dřevo. Náhrada je tedy vhodná v tomto výkonu.

4. Potřebuju poradit, jaký kotel místo Viadrusu je vhodný pro náš dům?

Co dům, to jiná velikost, otopný systém, potřeby a nároky majitelů. Proto je nejlepší cestou k výběru oslovení revizního technika. Orientační odhad lze udělat podle výkonu stávajícího kotle, změn v tepelných ztrátách objektu (např. zateplení, nová okna) a úprav v topné soustavě. Dále má vliv palivo, jakým budete vytápět, a teplota, na jakou teplotu chcete vytápět. Zvažte taky plány do budoucna.

Rozdíly mezi jednotlivými modely kotlů Viaflames

1. Jaký je rozdíl mezi kotlem Viaflames W22 UNI a Viaflames W22 ECO?

Úvodem je třeba zdůraznit, že kotle řady W22 ECO a W22 UNI, mají stejnou kvalitu konstrukce, způsob spalování, regulaci přes regulátor teploty vody a stejné připojovací rozměry. Rozdíl spočívá především v certifikaci na snížený výkon u různých paliv a také v rozsahu výkonu

 

  • Viaflames W22 UNI nabízí možnost regulace výkonu u všech certifikovaných paliv, tedy dřeva a uhlí, což umožňuje lepší přizpůsobení aktuálním potřebám topné soustavy. Regulovatelný výkon na 50 až 100 % může být například v rozsahu 10 až 20 kW (u modelů s tímto rozsahem výkonu). Viaflames W22 UNI zároveň disponuje novými typy rozebíratelných turbulátorů, které umožňují efektivně přizpůsobit průtok spalin místním podmínkám komínového tahu. W22 UNI má rozsah výkonů od 14 do 30 kW

  • Viaflames W22 ECO je cenově nejdostupnější model a certifikovanou regulaci výkonu má pouze pro topení dřevem v rozsahu 50 až 100 %. Uhlím by se mělo topit na jmenovitý výkon, protože i když je regulace možná, nebyla certifikována jako u kotle W22 UNI.  W22 ECO se vyrábí ve výkonech od 20 do 34 kW.

 

Obě řady kotlů splňují 5. emisní třídu na všechny certifikované druhy paliv a mají účinnost přes 90 %. Z hlediska vývoje byla nejdříve vyráběna řada W22 ECO a v té době bylo topení uhlím v budoucnu takřka vyloučeno, proto nebyla provedena certifikace na snížený výkon. Později došlo k rozumnějším úvahám ze strany energetické koncepce státu – uhlí nelze ze dne na den vyřadit, proto na následující řadě W22 UNI byla provedena certifikace na snížený výkon na všechna certifikovaná paliva.

Kotlíkové dotace

1. Dá se na kotel Viaflames W22 UNI 14 kW uplatnit kotlíková dotace? Je nutné mít akumulační nádrž?

Ne, kotle řady W22 UNI nesplňují podmínku pro kotlíkovou dotaci, kterou je použití elektrické řídící jednotky s odtahovým ventilátorem. W22 UNI jsou provozovány bez potřeby elektrické energie. Z modelů Viaflames splňují podmínky státních dotací kotle řady E22 ECO. Dotační podmínky i programy se ale neustále mění. Aktuální informace najdete na stránkách Státního fondu životního prostředí ČR. Od 1. 9. 2024 je na nové kotle E22 ECO možné žádat o dotaci bez nutnosti použití akumulačních nádob.

2. Poskytujete při objednávce kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním také dotační poradenství na kotlíkové dotace?

Ne, poradenství ke kotlíkovým dotacím neposkytujeme. Poradenstvím k dotacím s následnou dodávkou a instalací našich kotlů E22 ECO se zabývají některé naše smluvní instalační firmy. 

Ostatní

1. Kde si mohu prohlédnout zplyňovací kotle Viaflames?

Kotle Viaflames si můžete prohlédnout u našich partnerů, jako jsou například koupelny Bernold v Ostravě, KORUZ ve Slavkově u Brna a další. Po domluvě se můžete zastavit na naší provozovně v Bohumíně (volejte na číslo +420 603 509 844 nebo pište na vdziadzio@viaflames.cz).

2. Lze demontovat opláštění kotlů Viaflames? Potřebujeme kotel odlehčit při dopravě do suterénu.

Ano, kotel lze pro snadnější manipulaci odlehčit o cca 120 kg. Opláštění a veškeré příslušenství z kotle (rošty, žárobetonové vyzdívky apod.) je vhodné demontovat vždy, kdy hrozí nebezpečí, že bude během transportu na místo poškozeno. Za opláštění není možné kotel uchopit a může tak dojít k poničení vnějších dílů kotle. Pro maximální odlehčení kotle pro náročnější transport doporučujeme demontovat přikládací i popelníková dvířka, popřípadě i kouřový nástavec. Vše lze demontovat velmi snadno s běžným ručním nářadím.

3. Nabízíte náhradní žáruvzdorné tvarovky do kotle W22 ECO 24?

Ano, je to běžný náhradní díl, který si můžete objednat. Katalog ND pro jednotlivé kotle naleznete na našich stránkách zde. Žáruvzdorné tvarovky vyrábíme v naší žárotechnické divizi metodou vibrolití a celý výrobní proces prochází důslednou výrobní a výstupní kontrolou před expedicí.

4. V recenzích jsem četl, že se rozpadla ta šamotová výplň, jak dlouho vydrží?

Žárobetonové tvarovky tvoří spalovací komoru, kde se za vysoké teploty spaluje plyn z paliva. Do prostoru spalovací komory je dále přiváděn zahřátý vzduch a ten spolu s plynem hoří při teplotách 1200°C. Tato část kotle je teplotně nejvíce namáhána. Vlivem vysokých teplot dochází k dokonalému spalování za vysoké účinnosti. Žárobeton má tu vlastnost, že po nahřátí udržuje vysokou teplotu pro dokonalé spalování. Ale také absorbuje vlhkost a kouř při nízkých teplotách. Jestliže se často topí dřevem o vlhkosti nad 20%, dochází k jímání kouře a vlhkosti do žárobetonových tvarovek. Po zahřátí se vlhkost odpaří, ovšem ne zcela se vyloučí agresívní vliv na pevnost tvarovek. Z našich poznatků jednoznačně vyplývá přímý vliv na poškození tvarovek nevhodným palivem. 

5. Jak často mám rozebírat ty šamoty?

Spalovací komora je tvořena 4 díly žárobetonových tvarovek. Vstupní otvor do spalovací komory udržujeme průchozí a není nutné jej čistit do čista. Přiloženým nářadím odhrneme popílek z otvoru, aby byl průchodný pro plyn a odtah. Jestliže dojde ke zhoršení spalování, z kotle není slyšet hoření plynů, tak nejprve vyndáme turbulátory a vyčistíme plochy výměníku a ověříme zkontrolujeme kouřový nástavec, komín a těsnost komínových dvířek. Spalovací komora má šikmou spodní hranu, tvořenou 2 díly tvarovek a dále je volný prostor, kde jsou vysoké teploty a čistění není třeba. Po topné sezóně opatrně vyndáme přední díl spalovací komory a provedeme kontrolu stavu. Vždy, po demontáži tvarovek důkladně vyčistíme dosedací plochy a ověříme těsné dosazení k zadní stěně kotle, pokud bylo nutné všechny tvarovky z kotle vyndat. 

Dotaz: Jak se mají dát turbulárory do kotle?

6. Jak se mají dávat turbulárory do kotle?

Turbulátory, ekonomizéry, vířiče spalin, slouží k zachycení zbytkového tepla spalin. Na kotlích Viaflames se můžete setkat se dvěma typy turbulátorů. W22 ECO má jednoduché turbulátory ve tvaru lamel /\/\/\/\ a u všech dalších typů kotlů Viaflames jsou rozebiratelné turbulátory, pro optimální nastavení průtoku spalin kotlem vůči komínovému tahu ve tvaru příčných,vyndávacích lamel [[=]]. Turbulátory W22 ECO se vkládají do kotle dva a dva vždy s mezerou od kraje kotlového tělesa, ve směru toku spalin. Rozebiratelné turbulátor, se vkládají vždy plnou čelní plochou proti toku spalin. Turbulátory do kotle vložíme až po vyzkoušení správné funkce kotle, zejména jeho výkonu.

7. Jaká je maximální velikost polen do zplyňovacího kotle na pevná paliva Viaflames?

Velikost kusového dřeva je dána rozměry přikládacího otvoru a typem kotle. Vstupní rozměr je 360 × 145 mm a je u všech kotlů stejný. Dle typu kotle se liší hloubka přikládací šachty od 280 do 410 mm a výška šachty od cca 400 mm do 550 mm. Rozhodující je velikost přikládacího otvoru. Velké špalky dřeva vyžadují zvýšený přísun vzduchu a tím energetické ztráty během spalování. Naštípané dřevo navíc lépe vysychá a má největší energetickou hodnotu. Současně ho lze déle skladovat, aniž by se znehodnotilo hnilobou. 


Mohlo by vás zajímat: Tuhá paliva pro zplyňovací kotle: porovnejte dřevo, uhlí a brikety.

8. Proč někdy zůstává viset dřevo v kotli a neshoří?

Certifikovaným palivem pro kotle Viaflames je kusové dřevo a dřevěné brikety. Dotaz se přímo dotýká kusového dřeva. Palivové dřevo lze do kotlů vkládat na šířku a na stojato. Obě možnosti ovlivňují výkon kotle a dobu provozu kotle. Přikládáním kusového dřeva na šířku, na ležato, dosáhneme vysoký výkon kotle za nejkratší dobu. Tak lze ohřát jen bojler, krátce přitopit, během přechodného ochlazení, jen několika kusy dřeva. Dřevo takto přiložené do kotle, plně překrývá odtah do spalovací komory a stačí velmi málo paliva k dosažení požadované teploty kotle. Zároveň nedojde k přetápění, neboť malé množství dřeva eliminuje nadbytečný výkon. Stejným postupem s plně naloženým kotlem, dosáhneme rychle požadovaný výkon kotle během plné topné sezóny. Druhou možností je přiložení dřeva nastojato. Nejprve založíme v kotli žárovou vrstvu a poté přiložíme dřevo nastojato. Takto vložené dřevo do kotle úplně nezakrývá odtah do spalovací komory a dřevo hoří pomaleji. Tento způsob doporučujeme pro nejdelší provoz kotle, kdy nepožadujeme vysoký výkon, ale sníženým výkonem dlouhou dobu udržovat vytápění na úrovni udržování teploty a v období silných mrazů, delší nepřítomnosti a podobně. Nastavení primárního vzduchu na nejdelší dobu provozu kotle upravíme tak, že zavřeme primární vzduch na nízkou teplotu, na knoflíku regulace teploty vody v kotli, případně odpojíme řetízek k ovládání klapky primárního vzduchu. Délku řetízku neměníme z kalibrovaného nastavení, abychom mohli vrátit do původního nastavení. Spalování se změní na trvale snížený výkon a plamen se ve spalovací komoře zkrátí a klesne výkon, prodlouží se doba provozu  kotle, sníží se spotřeba paliva na minimální hodnotu regulovaného výkonu. Prodloužení provozu kotle můžeme podpořit špalky tvrdého dřeva, briketami. Jestliže je používáno palivo o vlhkosti do 20% dojde k vyhoření, bez toho, že by zůstalo viset. I v přikládací šachtě dochází k hoření, dosoušení zbytkové vlhkosti a dřevo se samovolně sesouvá k žárové vrstvě. Dřevo o větší vlhkosti, než doporučujeme, se ne vždy zapálí tak, aby se uvolnilo a sesunulo. Žárová vrstva postupně vyhoří a dojde k tomu, že dřevo zůstává viset a nevyhoří. Dbáme také na to, abychom dřevo vkládali do kotle s malou mezerou, aby nebylo příliš na těsno od stěn kotlového tělesa a tvarovek spalovací komory. Volně vložené a vysušené dřevo vyhoří bez zachycení a vydá nejvíce energie.

Zajímá vás něco jiného nebo chcete poradit s výběrem kotle

Nenašli jste odpověď? Napište nám na info@viaflames.cz nebo zavolejte na číslo +420 739 386 107. Dotazy ohledně výběru kotle pro konkrétní objekt směřujte na instalační techniky.

bottom of page