top of page
Aleš Buřič

Tuhá paliva pro zplyňovací kotle: porovnejte dřevo, uhlí a brikety

Aktualizováno: 18. 6.

Výběr tuhého paliva závisí na individuálních potřebách a prioritách. Zvažte faktory, jako je cena, dostupnost, energetická hustota, emise, dopad na životní prostředí, ale nezapomínejte ani na možnosti a náročnost při skladování.





Čím topit ve zplyňovacím kotli?


Při výběru paliva se řiďte vždy tím, co uvádí výrobce. Ne všechny zplyňovací kotle si totiž poradí s každým pevným palivem. Například ve zplyňovacím kotli Viaflames E22 ECO můžete topit jen dřevem nebo dřevními briketami, kdežto univerzální modely Viaflames W22 ECO a W22 UNI si poradí nejen se dřevem a dřevními briketami, ale také s hnědým a černým uhlím a zvládnou i uhelné brikety

Univerzální konstrukční řešení kotlů umožňují ekologické a efektivní spalování různorodých paliv, což je maximálně úsporné – při nákupu paliv se můžete rozhodovat podle aktuálních cen na trhu. Jeden rok seženete levné palivové dříví a napřesrok vás vyjde lépe černé uhlí.


Jaké druhy pevných paliv lze použít ve zplyňovacích kotlích?


Druhy pevných neboli tuhých paliv se dají z hlediska původu rozdělit na fosilní a obnovitelná paliva. K obnovitelným zdrojům patří palivové dřevo a dřevní pelety, mezi fosilní paliva se řadí uhlí, a to jak hnědé, tak černé, a uhelné brikety.


Fosilní paliva: hnědé, černé uhlí a uhelné brikety


Fosilní paliva jsou nerostné suroviny, které vznikaly postupnou přeměnou odumřelých organismů v průběhu milionů let. Mezi nejběžnější patří ropa, zemní plyn a uhlí – vysoce energeticky husté palivo s bezpopelovým hořením, ale s nejvyššími emisemi a nejnižší ekologičností.

  • Hnědé uhlí je nejlevnější varianta s nízkými emisemi a výhřevností a velkým objemem popela, často se využívá jako průmyslové palivo.

  • Černé uhlí má průměrně vyšší cenu než hnědé uhlí, ale nabízí delší dobu hoření a bývá dostupné v menších kusech.

  • Uhelné brikety se vyrábí z uhlí, které je rozdrceno, vysušeno, smícháno s pojivem a slisováno do briket. Jedná se tedy o vysoce koncentrované palivo s minimálním obsahem vody = vysoká výhřevnost a dlouhé hoření (až 3x delší než v případě uhlí).


Obnovitelná paliva: dřevo a dřevní brikety


Palivové dřevo i dřevní brikety patří k obnovitelným zdrojům. Palivové dřevo má podobnou výhřevnost jako hnědé uhlí a dělíme ho podle tvrdosti na měkké (smrk, topol, borovice, modřín) a tvrdé (buk, habr, jasan, akát, bříza). Do zplyňovacích kotlů se nejlépe hodí směs měkkých a tvrdých dřevin.


  • Měkké dřevo bývá levnější, dostupnější, má nižší výhřevnost, kratší dobu hoření a je z něj celkově více popela. Hodí se pro zapalování.

  • Tvrdé dřevo je dražší, hůř se shání (obzvláště to dobře vyschlé), má vysokou výhřevnost, hoří déle a zůstane po něm malé množství popela. Hodí se pro delší intervaly bez přikládání.

Dřevní brikety se vyrábí ze stlačených pilin, obsahují méně vody než dřevo a mají také větší hustotu, díky tomu se pyšní vyšší výhřevností a delší dobou hoření. Na rozdíl od uhlí se jedná o obnovitelný zdroj vytápění.


Jaké palivo volit vzhledem k ceně a efektivitě?


Při výběru toho nejefektivnějšího paliva berte v potaz především výhřevnost, ale nezapomínejte ani na udržitelnost a ekologické hledisko. 

  • Hnědé uhlí se pyšní nízkou cenou, ale nevalnou výhřevností (10 000 až 19 000 kJ/kg) a velkým množství popela. 

  • Černé uhlí je dražší, ale má nejvyšší výhřevnost (21 000 až do 31 000 kJ/kg) a nižší emise. Je také dostupnější v menších kusech, které se snadněji skladují a usnadňují manipulaci. 

  • Dřevo (12 000 až 16 000 kJ/kg) je obnovitelný zdroj energie s nízkými emisemi, ale vyžaduje více skladovacího prostoru a musí důkladně proschnout.

  • Dřevní brikety (výhřevnost  17 000 až 19 000 kJ/kg) a uhelné brikety (19 000 až 26 000 kJ/kg) nabízí vyšší energetickou hustotu ve srovnání s výchozími surovinami (dřevo a uhlí) a delší dobu hoření.


Nejčastější dotazy k topení uhlím a dřevem


1. Jaký je rozdíl mezi hnědým a černým uhlím?

Hnědé uhlí je mladší, má celkově nižší obsah uhlíku (60 až 75 %), vyšší obsah vlhkosti a nižší výhřevnost než černé uhlí a jako palivo je tedy méně kvalitní než černé uhlí, ale na druhou stranu se pyšní nižší cenou. Za zmínku stojí také fakt, že hnědé uhlí obsahuje více síry, což při spalování podporuje korozní procesy.  


2. Jak skladovat uhlí?

Skladování uhlí ovlivňuje jeho kvalitu a efektivitu při spalování. Při nesprávném skladování uhlí nasaje vlhkost, začne ztrácet svou energetickou hustotu a produkovat více emisí při spalování. 

  • Skladujte uhlí na suchém, chladném a větraném místě – ideálně v suchém sklepě. 

  • Pokud střídáte topení hnědým a černým uhlím nebo měníte frakci či tvar (ořech 1, ořech 2 nebo kostka), skladujte jednotlivé typy odděleně. 


3. Může dojít k samovznícení uhlí ve sklepě?

Ano, samovznícení uhlí ve sklepě je reálná hrozba. Uhlí je hořlavý materiál a za správných podmínek se může vznítit samo od sebe bez vnějšího zdroje zapálení. K tomu dochází, když hromada uhlí navlhne, zapaří se, tím se zvýší teplota a může dojít k samovznícení. Hnědé uhlí je o něco náchylnější k samovznícení. 

  • Skladujte uhlí odděleně od jiných materiálů. Přítomnost dřeva či papíru by hoření jen podpořila. 

  • Sklad uhlí zabezpečte před vlhkostí a zajistěte dobré větrání.

  • Pokud uhlí navlhne, rozházejte ho na menší hromady (bude se méně zapařovat a rychleji vyschne). Prostor kontrolujte a dobře větrejte. 


4. Které dřevo hoří nejdéle?

Nejdéle hoří akátové dřevo (má drobnou nevýhodu – hodně praská a způsobuje vystřelování uhlíků), následuje habrové a v těsném závěsu za nimi je dubové dřevo.


5. Co je lepší na topení buk nebo dub?

Výhřevnost dubového dřeva je 99 %, kdežto u bukového jen 80 %. Bukové dřevo navíc snáze podléhá hnilobě při špatném skladování. Bukové i dubové dřevo schne 2 roky.


6. Jaký je topol na topení?

Má nízkou výhřevnost, rychle shoří a zůstane po něm dost popela, na druhou stranu se snadno štípe a schne jen 1 rok.


7. Proč topit vyschlým dřevem?

Vlhkost ve dřevě snižuje jeho výhřevnost, při hoření dýmí a uvolňuje velké množství dehtu = zanášení kotle i spalinových cest. Následné čištění a údržba kotle je mnohem náročnější a připlatíte si i za kominické služby.


8. Které dřevo špatně hoří?

Každé vlhké dřevo. Co se týká jednotlivých dřevin, tak za kvalitativně horší palivové dříví lze považovat borovicové dřevo, protože při spalování vzniká velké množství mastných sazí = zanášení kotle a spalinových cest.


Kdy nakupovat pevná paliva?


Nejlepší čas na nákup tuhých paliv nastává na jaře a v létě, kdy je cena obvykle nejnižší. V tomto období mají prodejci dostatek zásob a nejsou pod tlakem poptávky, která stoupá s blížící se zimou. Nákupy mimo sezónu vám pomohou ušetřit peníze a zajistí dostupnost paliva pro nadcházející topnou sezónu. Mějte na paměti, že ceny se mění podle aktuální situace na trhu, proto je pravidelně sledujte a nákup si načasujte. Ušetříte tak klidně i několik tisíc. 


Nenašli jste odpověď nebo se potřebujete na něco doptat?

 Napište nám na e-mail info@viaflames.cz nebo rovnou zavolejte.  


464 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page