top of page

Přehled emisních tříd kotlů: Vše, co potřebujete vědět

Každý kotel na tuhá paliva vypouští během svého provozu látky znečišťující ovzduší neboli emise. Na základě jejich množství se kotle dělí do emisních tříd podle platné normy ČSN EN 303-5. A platí, že čím nižší množství emisí, tím je kotel ekologičtější a zaslouží si zařazení do vyšší emisní třídy. 


Kolik je emisních tříd

Emisních tříd je celkem 5. Ty nejmodernější kotle splňují podmínky evropské směrnice pro Ekodesign (nařízení EU 2015/1189 o nízkoemisním provozu kotlů). Dělení do emisních tříd se začalo v České republice používat v roce 2003. 


S tím, jak jdou technologie dopředu, se kotle postupně stávají ekologičtějšími a účinnějšími. K nejstarším a nejméně ekologickým patří kotle 1. a 2. emisní třídy, které způsobují největší znečištění ovzduší. A vzniká legislativní tlak na jejich výměnu.
V čem jsou kotle vyšších emisních tříd lepší?

Jsou ekologičtější, efektivnější a zároveň úspornější. Vy ušetříte a životní prostředí nebude tolik zatěžované. Nižší množství vypouštěných emisí jde ruku v ruce s vyšší účinností kotlů. Moderní kotle na tuhá paliva 5. emisní třídy se pyšní až 90,9% účinností. Pro srovnání kotle 1. a 2. emisní třídy mají jen 70% účinnost.


To v praxi znamená, že při spálení stejného množství a typu paliva v kotli 5. emisní třídy získáte víc tepla, než by dokázal vytvořit zastaralý kotel nižší třídy. Pokud si navíc zvolíte kotel na tuhá paliva bez elektricky ovládané řídící jednotky, nečekají vás ani žádné další náklady za elektřinu.


Jak poznat emisní třídu kotle

Mnoho majitelů starších kotlů si klade otázky, co je kotel 1. a 2. emisní třídy, co je kotel 3. třídy a jak vůbec poznat emisní třídu? Vyčtete ji z emisního štítku, který je přímo na kotli. Pravděpodobně bude nalepený ze zadní strany. Informaci najdete také v dokumentaci ke kotli, na internetu po zadání modelu a značky nebo můžete zkusit oslovit výrobce.


Které kotle se musí vyměnit v roce 2024?

Pokud jste majitelem kotle 1. a 2. emisní třídy nebo dokonce kotle bez přiřazené emisní třídy, čeká vás jeho výměna do 1. září 2024, kdy končí zákonná lhůta pro jejich používání. Revizní technici už k nim nebudou vystavovat revizní zprávy a každému, kdo starý kotel 1. a 2. emisní třídy nevymění, hrozí pokuta až do výše 50 000 Kč


Původní termín pro vyřazení kotlů 1. a 2. emisní třídy byl 1. září 2022, ale kvůli nepříznivým událostem (pandemie covidu-19 a válečný konflikt na Ukrajině) se posunul o dva roky na 1. září 2024. A už teď zákonodárci naznačují, že brzy přijde na řadu i výměna kotlů 3. emisní třídy.

Kdy měnit kotel? Nenechávejte výměnu kotle na poslední chvíli, nevyplatí se to

Ideální dobu na výměnu kotle představuje jaro a léto, kdy netopíte. V zimě je to také možné, ale počítejte s tím, že demontáž starého zařízení a montáž nového zabere celý den někdy i déle a vaše domácnost bude bez tepla. 


Objednejte si Viaflames univerzální zplynovací kotel na tuhá paliva 5. emisní třídy a jeho instalaci s předstihem, budete si moct vybrat termín, který vám vyhovuje. 

Jaké dotace na výměnu kotle existují?

Legislativa sice vyžaduje výměnu kotlů, ale na druhou stranu nabízí hned několik dotačních programů. Každý má trochu jiná pravidla, udělejte si chvilku a seznamte se s nimi.

Podrobněji se jednotlivým „kotlíkovým dotacím“ věnujeme v samostatném článku. Zjistěte, kolik můžete získat na nákup nového kotle.

490 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page