Když se jaro přihlásí o slovo, topná sezona se pomalu blíží ke konci. A pro vás to znamená generální úklid kotelny, údržbu kotle na tuhá paliva a čištění spalinových cest. Díky tomu budete nejen připravení na další sezonu, ale poctivá údržba kotle se vám vrátí v podobě prodloužené životnosti. Zjistěte, jak na to.
Čištění a revize kotlů: na co nezapomenout
Generální údržbu a čištění kotle dělejte vždy po topné sezoně a nenechávejte kotel zanesený až do podzimu. Zaměřte se na topeniště, kouřové cesty a výměník tepla.
Před čištěním se vždy ujistěte, že je kotel vypnutý a plně vychladlý.
Co budete k čištění kotle potřebovat:
● Škrabku nebo ocelový kartáč
● Vysavač na popel nebo smetáček
Po čištění a před delším nečinným obdobím je vhodné zkontrolovat všechny díly kotle a případně vyměnit ty, které jsou poškozené nebo opotřebené. Usazené nečistoty, jako je dehet a prach, snižují celkovou účinnost kotle, proto udržujte teplosměnné plochy výměníku v čistotě. Začněte čištěním horních tahů pomocí škrabky – nečistoty napadají do kouřového nástavce. Pak si otevřete kryt čisticího otvoru a odstraňte je. Pokračujte dolními tahy –
nečistoty odtud padají do spalovací komory, kde se dají vysát vysavačem na popel. Nakonec se zaměřte na zadní stranu kotle, kde pročistíte otvor pro přívod spalovacího vzduchu.
Podívejte se na videonávod na čištění kotlů Viaflames, kde názorně uvidíte celý postup.
Jak se dělá letní (posezónní) konzervace kotle?
Před delší dobou nečinnosti je vhodné kotel takzvaně zakonzervovat. Po důkladném vyčištění a výměnách poškozených nebo opotřebených částí po topné sezóně:
● pootevřete dvířka kotle,
● zajistěte odvětrávání kotelny – to pomáhá zabránit kondenzaci vlhkosti
a následné korozi,
● zajistěte, aby se do kotle nedostala malá zvířata nebo hmyz.
Jak dlouho trvá kontrola kotle?
Nechte si kotel zkontrolovat odborníkem, a to do 3 let od data instalace a pak každé 3 roky. Běžnou servisní kontrolu kotle si můžete objednat každoročně – budete mít jistotu, že zařízení pracuje, jak má. Poctivě provedená kontrola kotle zabere 60 až 90 minut.
Kdo dělá revize kotlů?
Revize zplyňovacích kotlů na tuhá paliva může provádět autorizovaný technik, který je k tomu certifikovaný. Všechny revizní techniky pro kotle Viaflames najdete na https://ipo.mzp.cz/.
Čištění a údržba komína – každoroční nezbytnost
Kromě čištění kotle nesmíte zapomínat ani na komín a spalinové cesty. Pokud uvažujete, jak vyčistit ucpaný komín, nebo jak dostat dehet z komína, raději neriskujte a svěřte se do rukou profesionálů. V případě zanesených a zadehtovaných komínů klesá účinnost kotle na tuhá paliva a naopak roste riziko ucpání spalinových cest, což může mít za následek požár nebo dokonce otravu obyvatel domu.
A když nemáte platnou revizi a doklady o provedených kontrolách a čištění spalinových cest, nedostanete v případě pojistné události ani korunu.
budete mít jistotu, že zařízení pracuje, jak má. Poctivě provedená kontrola kotle
Čím nejlépe vyčistit komín?
Abyste měli 100% jistotu, že jsou vaše spalinové cesty a komín v pořádku, svěřte čištění komína profesionálnímu kominíkovi. Kominíci disponují potřebným vybavením a zkušenostmi pro důkladné a bezpečné vyčištění komína od sazí a dehtu. Navíc od nich dostanete zprávu o provedeném čištění komína, což je důležité pro případné kladné vyřízení pojistné události.
Jak často se musí kontrolovat komín?
Čištění, kontroly a revize spalinových cest upravuje vyhláška č. 34/2016 Sb.
Frekvence se liší dle typu paliva a výkonu kotle. Zjednodušeně řečeno u kotlů na pevná paliva je nutné čištění a kontrola 2× ročně.
Komín si můžete vyčistit i svépomocí, ale profesionální kominík vám to musí
zkontrolovat a vydat vám potvrzení o tom, že je to v pořádku. Stejná povinnost
se vztahuje i na rekreační objekty, když máte na chatě nebo chalupě kotel na
tuhá paliva, nezapomínejte na něj.
Jaký je rozdíl mezi čištěním a revizí komína?
Lidé si často pletou čištění a revizi komína, ale pozor, jsou to dva odlišné pojmy a
jejich neznalost vás může přijít draho. Úkon, který každoročně potřebujete, se
nazývá kontrola a čištění komína.
● Revize spalinových cest a komína je jednorázová záležitost, kterou potřebujete, když provedete nějakou stavební úpravu komína, pořídíte si nový kotel (zdroj vytápění), zprovozníte nový zdroj vytápění a připojíte ho na nepoužitou spalinovou cestu, přejdete na jiný typ paliva (např. z plynu na kotel na tuhá paliva), ale také po požáru nebo po zjištění nějakých závad komína a spalinových cest.
● Čištění a kontroly komína je potřeba provádět pravidelně (viz tabulka) a je zpravidla levnější.
Kdo může provádět kontrolu spalinové cesty?
Běžné kontroly a revize zvládne každý profesionální kominík, ale revize komína
dělají jen zkušení certifikovaní kominíci (mají kulaté razítko), kteří mohou
vydávat revizní zprávy.
Kolik stojí kontrola komína a jeho čištění?
Cena kontroly komína se liší v závislosti na regionu a typu kontroly. Orientačně
se pohybuje v rozmezí 1000 až 2000 Kč
Comments